↓پخش آنلاین رادیو تفلیس ↓►

رقص گرجی

on Posted in گرجستان

رقص گرجی

 

رقص گرجی یکی از رقصهای سنتی منطقه قفقاز محسوب میشود از سری رقصهای فولکلوریک مردم گرجی است که از نسلی به نسل بعدی منتقل و در این پروسه توسعه و شکل گرفته است.

 

رقص کارتولی

 

kartulidanc

رقص کارتولی(به گرجی:ქართული) از جملهرقصهایفولکلوریک اهالیگرجستاناست.

این رقص یکی از رقص‌های اصلی گرجیو در ذهن بیننده یادآور مراسم عروسی است. این رقص نه بر پایه حالت‌های رقص بنا شده‌است بلکه نشان دهنده قاعده رابطه زن و مرد می‌باشد.

رقص کارتولیاز پنج قسمت تشکیل شده‌است:

  • ابتدا درخواست همراهی مرد از زن
  • رقص با هم
  • رقص انفرادی مرد
  • رقص انفرادی زن
  • در پایان حرکت‌های با هم زن و مرد.

رقص بیانگر دلیری، جوانمردی، تعارف بین مرد و زن گرجی است.این رقص تشکیل شده‌است از در هم آمیختن لطافت و فریبندگی زن و وقار و عشق یک مرد. چشمان مرد در همه حال بر روی شریک رقص زن بعنوان یگانه موجود برای وی متمرکز شده‌است. مرد رفتار بسیار محترمانه‌ای را نسبت به زن نشان می‌دهد. و این رفتار با ثابت ماندن بالا تنه مرد نسبت به زن و حرکات ریز و نامحسوس پاها بیان شده‌است. همچنین در همه حال اندام بالایی مرد بدون حرکت است.در مقابل چشمان زن همیشه رو به پایین است.

اجرای رقص کارتولی بیشترین مهارت را با تمرین‌های بسیار زیاد می‌طلبد. بدلیل سختی اجرای این رقص فقط تعداد انگشت شماری از زوج‌ها می‌توانند بخوبی آنرا اجرا کنند از این جمله‌اند دوئت‌های افسانه‌اینینو رمی‌شویلی-ایلیکو سوخیشویلیوایامزه دلابریدزه-پریدون سولابریدزه.

یکی از قوانین مهم این رقص این است که مرد به هیچ وجه نباید با شریک رقص زن خود، حتی با لباس تماس داشته باشد.

 

رقص جیرانی

 

acharuli

 

رقص جیرانی (به گرجی: ჯეირანი) از جمله رقصهای فولکلوریک اهالی گرجستان است.

جیرانی رقصی است که بر اساس اپیزودهای شکار گوزن جادویی ساخته شده است.

 

رقص خورومی

 

148589

 

رقص خورومی (به گرجی: ხორუმი) (تلفظ: khorumi) از جمله رقصهای جنگی اهالی گرجستان است.

خاستگاه این رقص از ناحیه آجارا واقع در قسمت جنوب غربی گرجستان میباشد. در ابتدا این رقص با تعداد کمی از مردان اجرا میشد. گر چه امروزه تعداد آنها افزایش یافته و با سی تا چهل نفر اجرا میشود. با وجود تغییر در تعداد، نوع و نحوه اجرای آن تغییر نکردهاست. این رقص زندگی اردوگاه جنگی را به تصویر میکشد. پیش درآمد رقص با تصویر کشیدن اردوگاه دشمن و جستجوی مردان گرجی برای اردو زندن میباشد. سپس فراخواندن دیگر افراد به میدان جنگ است. خروج مردان جنگی از صحنه کاملا نفس گیر است. نیرو و توانایی آن سادهاست ولی حرکات مشخص و دقت در یک خط قرار گرفتن شما را متحر میسازد. این رقص در درون خود موضوعهای مختلفی چون جستجو، جنگ و جشن پیروزی را در جنگجویان گرجی در هم میآمیزد.

رقص خورومی از چهار بخش تشکیل شدهاست:

تعداد کمی از مردان که در حال تحقیق و جستجو برای پیدا کردن اردوگاهی مناسب هستند.

به تصویر کشیدن اردوگاه دشمن

فراخوان به اردوگاه و آماده شدن

جنگ و پیروزی مردان گرجی.

 

رقص آچارولی

 

acharuli

 

رقص آچارولی (به گرجی: ქართული) از جمله رقصهای فولکلوریک اهالی منطقه آچارا در گرجستان است.

خاستگاه این رقص از ناحیه آچارا واقع در قسمت جنوب غربی گرجستان میباشد. این رقص با رنگ لباس متنوع و خلق و خوی بازیگوشانه مردان و زنان رقاص متمایز میشود. دلپذیری نرمی و بازیگوشی و حرکت تند و سریع مردان وزنان مشخصه این رقص است. برخلاف رقص کارتولی، ارتباط میان زن و مرد در این رقص کاملا غیر رسمی و با نشاط است.

رقص آچارولی در مراسمها وجشنها با حضور زنان و مردان اجرا میشدهاست. گانداگانا نیز رقص دوتایی شاداب و سریعی همراه با رقص آچارولی است.

 

رقص پارتسا

 

 Georgian dance 3

رقص پارستا (به گرجی: ფარცა) (تلفظ: partsa) از جمله رقصهای فولکلوریک اهالی گرجستان است.

خاستگاه این رقص در ناحیه گوریا است. ویژگی آن گامهای تند و ریتم سریع، خلق و خوی بزمی و تنوع رنگ است. پارتسا گروهی از رقصها میباشد که تصویر لحظهای از تاریخ و روحیه گرجیها را نشان میدهد.

رقص پارتسا یکی از رقصهای قدیمی است که در بزمهای روستایی بسیار اجرا میشدهاست.

 

رقص قازبگوری

 

amazing-georgian-traditional-dance-97b91e0773ac4f5a7b34c4cb5f08880a

 

رقص قازبگوری (به گرجی: ყაზბეგური) (تلفظ: ghazbeguri) از جمله رقصهای فولکلوریک اهالی گرجستان است. نام قازبگوری مربوط به کوهستانهای شمالی گرجستان است. این رقص فقط توسط مردان اجرا میشود و نشانگر استقامت و تحمل مردان کوهستان است.

 

رقص خنجلوری

 

azeridance.com-9

رقص خنجلوری (به گرجی: ხანჯლური) از جمله رقصهای فولکلوریک اهالی گرجستان است.

از آنجایی که بسیاری از رقصهای گرجی بر پایه رقابت نهاده شده، رقص خنجلوری نیز یکی از این رقصها است.

در این رقص چوپانها، چوخههای قرمز (لباس مردانه محلی) پوشیده با استفاده از خنجر، در اجرای حرکات خود رقابت میکنند. چوپانها یکی پس از دیگری تواناییهای خود را به نمایش میگذارند. این رقص به دلیل استفاده همزمان از خنجر و حرکات تند و سریع به مهارت بالایی نیاز دارد.

 

رقص خوسورولی

 

danc

 

رقص خوسورولی (به گرجی: ხევსურული) از جمله رقصهای فولکلوریک اهالی منطقه خوسورتی در گرجستان است.

رقص با یک جفت رقصنده شروع می شود. بصورت غیره منتظره مردی جوان نمایان میشود که از زن تقاضای رقص می کند. برخوردی میان دو مرد صورت گرفته و سریعا به جنگی میان آنها و دیگر یارانشان شروع می شود. این رودرویی با انداختن دستمال سر یک زن میان دو مرد تمام می شود. بصورت سنتی وقتی یک زن دستمال سر خود را میان نزاع دو مرد می اندازد اختلاف و مشاجره پایان خواهد یافت. اگرچه با خارج شدن زن از صحنه دوباره نزاع از سر می گیرد. مردان از دو گروه مقابل با خنجر و سپرهای خود با هم می جنگند. در بعضی مراسم هر مرد با سه تن دیگر می جنگند. پایان این رقص باز است یعنی بیننده پایان آن را نخواهد دانست.

 

رقص متیولوری

 

dance

 

رقص متیولوری (به گرجی: მთიულური) (تلفظ: mtiuluri) از جمله رقصهای فولکلوریک و کوهستانی اهالی گرجستان است. همانند رقص خوسورولی، رقص متیورولی نیز بر پایه رقابت نهاده شدهاست. اگر چه این رقص اساسا رقابت میان دو گروه از مردان جوان است. گرچه این رقص بیشتر شبیه بزم رقابتی ورزیدگی و هنر است. در ابتدا گروهها در حرکات خود به رقابت میپردازند سپس رقص گروهی دختران و بعد از آن رقصهای انفرادی با حرکات زانوها و پنجههای پا است. این رقص یادآور جشن و پایکوبی در کوهستان است.

 

رقص خونگا

 

jeyrani

 

رقص خونگا از جمله رقصهای فولکلوریک اهالی گرجستان است.

ریشه این رقص در اوستیا، منطقهای در شمال گرجستان است. لباس رقص با آستینهای بلند، کلاه و سرپوشهای بلند است. خونگا اغلب در مراسم عروسی اجرا میشود. این رقص تشابه زیادی به رقص سیمدی دارد.

 

رقص سیمدی

 

رقص سیمد (آسی: симд) از جمله رقصهای فولکلوریک اهالی گرجستان است.

ریشه این رقص در اوستیا، منطقهای در شمال گرجستان است. لباس رقص با آستینهای بلند، کلاه و سرپوشهای بلند است. سیمدی رقصی برای مردان و زنان با حرکات ظریف است. زیبایی سیمدی در اجرای صفوف منظم و یکدست، کنتراست رنگهای سیاه و سفید لباس رقص، نرمی حرکت و هارمونی است. این رقص تشابه زیادی به رقص خونگا دارد ولی در عین حال تفاوت جزئی نیز دارد.

 

رقص کینتوری

 

رقص کینتوری (به گرجی: კინტოური) از جمله رقصهای فولکلوریک اهالی گرجستان است و یکی از رقصهای شهری یادآور تفلیس قدیم است نام این رقص از کینتوس ها تاجرهای خرده پای تفلیس قدیم است. آنها لباسی سیاه رنگ با شلواری گشاد به تن می کردند و اغلب در شهر کالای خود را که مواد غذایی بود را روی سر حمل می کردند. وقتی مشتری کالای خود را انتخاب می کرد، کینتوسها از کمر خود شالی ابریشمی در آورده و با آن توزین می کردند. کینتوسها به حیله گری و شوخ بودن، چابکی و بی تشریفاتی بودن مشهور بودند. این ویژگیها در رقص کینتوری نیز مشهود است.

 

رقص سامایا

 

رقص سامایا (به گرجی: სამაია). از جمله رقصهای فولکلوریک اهالی گرجستان است این رقص توسط سه زن اجرا میشود که قدمت آن به دوران پیش از مسیحیت بر میگردد (دوران پاگان). گرچه امروزه سامایا نشانگر و نماد ملکه تامار میباشد. گرچه پادشاه تامارا در بسیاری از منابع به عنوان ملکه یاد شدهاست. ملکه تامار بعنوان شاه گرجستان یکپارچه در قرن دوازده و سیزده میلادی بعنوان اولین زن سلطنت میکرد. نوع لباس این سه زن از نقاشیهای آبرنگ بجا مانده از پادشاه تامارا برگفته شده است. جیرانی این رقص بر اساس اپیزودهای شکار گوزن جادویی ساخته شدهاست.

 

رقص دولوری

 

رقص دولوری (به گرجی: დავლური) از جمله رقصهای فولکلوریک اهالی گرجستان است.

این رقص نیز مانند رقص کینتوری و رقص قاراچوخلی نمایش دهنده رقص شهری میباشد ولی برخلاف این دو نشانگر آریستوکراسی شهری است. شاید اجرای این رقص، رقص کارتولی را به شما یادآوری کند، گرچه حرکات در رقص دولوری از پیچیدگی کمتری برای زن و مرد داراست ..

 

رقص سوانوری

 

رقص سوانوری (به گرجی: სვანური) (تلفظ: svanuri) از جمله رقصهای فولکلوریک اهالی منطقه سوانتی در گرجستان است.

منطقه کوهستانی سوانتی دارای زبان محلی و فرهنگ مخصوص به خود است و از دیگر مناطق شرقی گرجستان متمایز می گردد. رقص معمول این منطقه کوهستانی نیز با نمایش قدرت و توان بالا و حرکات پیچیده در پنجههای پا است.

 

 

منبع : ویکی پدیا

الماس سبز - آدونیس هلدینگ

homebanner