↓پخش آنلاین رادیو تفلیس ↓►

ترامپ: آمریکا و کره شمالی آماده شروع فصل جدیدی در روابطشان هستند

on Posted in news

به گزارش رادیو تفلیس و به نقل از خبرگزاری بی بی سی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، از آمادگی کره شمالی برای کنار گذاشتن برنامه اتمی و هموار شدن مسیر بهبود روابط دوجانبه سخن گفته است.

آقای ترامپ که پس از مذاکره با کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی در یک نشست خبری در سنگاپور سخن می‌گفت، اعلام کرد که کره شمالی "تعهد تغییرناپذیر" خود به غیراتمی شدن شبه‌جزیره کره را اعلام کرده و افزود که رهبران دو کشور "آمادگی خود را برای آغاز تاریخ و گشایش فصلی جدید در روابط دو ملت" ابراز داشته‌اند.

آقای ترامپ گفت که کیم جونگ-اون فرصتی بی سابقه داشته و گفته است که "خیلی زود سایت آزمایش موشکی آن کشور را از میان خواهد برد." وی افزود که ایالات متحده نیز متعهد شده است که از انجام "تمرین‌های نظامی" خودداری ورزد. ظاهرا اشاره او به مانوورهای نظامی آمریکا و کره جنوبی است که معمولا ابراز نگرانی و واکنش خشم‌آلود کره شمالی، از جمله آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای را در پی داشته است. رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت که در گفتگو با کیم جونگ-اون، "به موضوع حقوق بشر اشاره شد."

نشست خبری رئیس جمهوری آمریکا در پی دیدار با رهبر کره شمالی برگزار شده که روز سه‌شنبه، ۲۲ خرداد (۱۲ ژوئن)، در سنگاپور صورت گرفت.

روز سه شنبه، کوتاه مدتی پس از ساعت ۹ صبح به وقت سنگاپور رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی به مدت حدود چهل دقیقه و تنها با حضور یک مترجم گفتگوی خصوصی کردند و پس از آن، مذاکرات با حضور مقامات همراه دو طرف به مدت دو ساعت ادامه یافت. در این بخش از مذاکرات و همچنین ناهار کاری پس از آن، مایک پمپئو، وزیر خارجه، جان بولتون، مشاور امنیت ملی و جان کلی، رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید، و از جانب کره شمالی کیم یونگ-چول، رئیس سابق سازمان اطلاعات کره شمالی و از مشاوران نزدیک رهبر آن کشور، بی یونگ-هو، وزیر امور خارجه، و ری سو-یونگ، معاون حزب حاکم کارگر رهبران کره شمالی شرکت داشتند.

پیش از آغاز مرحله دوم مذاکرات، رئیس جمهوری آمریکا در مورد ملاقات دوجانبه با رهبر کره شمالی گفت: "خیلی خوب، خیلی خیلی خوب. روابط خیلی خوب است" و افزود که "ما یک مشکل بزرگ را حل و فصل خواهیم کرد." رهبر کره شمالی نیز اظهار داشت: "ما بر تردیدها و گمانه‌زنی‌ها در مورد این مذاکرات فائق آمدیم و من معتقدم که این برای صلح خوب است." کیم جونگ-اون افزود: "به باور من، این مقدمه‌ای برای صلح است."

الماس سبز - آدونیس هلدینگ

homebanner