اخبار گرجستان | تفلیس | بین الملل ایران و جهان

به گزارش رادیو تفلیس، به نقل از اینتر پرس، Giorgi Margvelashvili رییس جمهور گرجستان طی انتخابات محلی واقع در شعبه خیابان Chitadze، ضمن ابراز خوش آمد گویی، خطاب به رای دهندگان اظهار داشت: امروز باید بسیاری از مسائل حل شوند، وشما باید بسیار فعال باشید، انتخابات محلی بسیاری از مشکلات و نیازهای روزمره ما را حل خواهد کرد، لازمه بهتر ادره کردن حکومت، گوش فردادن به خواسته های مردم میباشد.

وی افزود: در حال حاظر حکومت خودگردانی ایجاد شده و اعضاء شورای شهر به تازگی انتخاب شده اند که وظیفه شان خدمت به شهروندان جامعه است.

روند رای گیری انتخابات محلی از ساعت 8.00 صبح در سراسر گرجستان آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

به گزارش رادیو تفلیس، به نقل از اینتر پرس، محققان روسی و هندی توانستند با تولید نانو ذرات ستاره ای شکل طلا سلول های سرطانی را نابود کنند، این ذرات غیر سمی و ارزان امکان تشخیص سرطان در مرحله اولیه را نیز فراهم می سازند.

"دولال سناپاتی"، عضو تیم تحقیق از موسسه فیزیک هسته ای ساها کلکته، در این باره می گوید: «تمرکز تحقیق ما فرمول بندی نانو ساختارهای خوش خیم مناسب با اهداف پزشکی بود.»

به نظر می رسد این نانو ذرات ستاره ای شکل موثرترین روش PTT (فوتوترمال درمانی) باشند که از اشعه نور برای درمان بسیاری از مشکلات پزشکی، از جمله سرطان، استفاده می کند.

در این فرآیند، نانو ذرات متصل شده به تومورها موجب ایجاد گرما در واکنش به نور لیزر استفاده شده به شکل بیرونی می شوند، این روش به عنوان یک شیوه مستقل برای درمان سرطان به خوبی به اثبات رسیده است.

به گفته محققان، زمانیکه نانو ذرات به منطقه تحت تاثیر تومور می رسند، آن منطقه از طریق پالس لیزر نابود می شود. نانو ذرات نور را جذب کرده و همانند لنز بر آن تمرکز می کنند، و آن را مستقیم به سوی لبه تیز ستاره هدایت می کنند.

سپس این نور به گرما تبدیل می شود (با درجه حدود ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ درجه سانتیگراد) که بر نوک ستاره متمرکز می شود، جریان گرمای ایجاد شده غشاء سلول سرطانی را شکافته و آن را نابود می کند و در عین حال به سلول های سالم هم  آسیبی نمی رساند.

به گفته محققان دانشگاه ملی علوم و تکنولوژی مسکو، این نانوذرات طلا در محلول اب ویتامین C ساخته شده و در نتیجه ارزان و غیرسمی خواهند بود.

به گزارش رادیو تفلیس، به نقل از اینتر پرس، Bjork موسیقیدان ایسلندی، در تاریخ های: 31 اکتبر و 3 نوامبر کنسرت خود را در سالن اپرا و تئاتر باله تفلیس بگزار خواهد کرد.

برگزار کنندگان کنسرت امروز در کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشتند که: Bjork همراه با ارکستر سمفونیک ملی گرجستان اجرا خواهد داشت، وی آخرین کار خود Vulnicura را برای مخاطبینش در گرجستان به اجرا میگزارد.

همچنین Sandro Lominashvili موسیقی دان ایسلندی و بنیانگزار جشنواره SOU موافقت خود را برای شرکت در بخشی از جشنواره موسیقی گرجستان اعلام کرده است، طی این سفر، وی برای آشنایی بیشتر با سبک موسیقی این کشور به چهار منطقه در گرجستان Svaneti ،Zemo Adjara ،Guria Kakheti خواهد رفت.

درآخر Lominashvili افزود: برای شرکت در کنسرت Bjork، مردم از کشورهای دور افتاده ماندد ماداگاسکار و موریتانی، به گرجستان سفر مینمایند.

gt card