↓پخش آنلاین رادیو تفلیس ↓►

نسخه خطی درخواست استقلال گرجستان در دانشگاه آکسفورد پیدا شد

در روز 26 می ، گرجستان صدمین سالگرد استقلال جمهوری دموکراتیک گرجستان را جشن می گیرد . در این روز گرجستان به استقلال از امپراطوری روسیه در سال 1921 می رسد.  قابل توجه است که این نامه امسال یک روز قبل از جشن ملی استقلال گرجستان در کتابخانه های بودلین (Bodleian) دیجیتالی و منتشر شده است.
اطلاعات و نسخه دیجیتال این نامه تاریخی توسط بی بی سی با عنوان پرونده 111 ساله که خواهان استقلال و حقوق مردم گرجستان است، در آکسفورد کشف شده است.

نامه درخواست استقلال گرجستان از سال 1920 توسط کتابخانه های بودلین (Bodleian) نگهداری شده است، اما نکته قابل توجه این است که این نسخه اولین سالی است که برای عموم منتشر شده است. این نامه در پی نارضایتی مردم گرجستان از سیاست های روسیه توسط 3000 مرد و زن امضا شد . این اولین باری بود که مردم سراسر گرجستان برای احقاق حقوق خود در این راه سخن گفتند. این نامه به مجمع بین المللی لاهه در سال 1907 ارائه شد اما به طور مستقل به استقلال منجر نشد.

 این نامه توسط وارلام چرکزیشویلی ناسیونالیست گرجستانی، که از تبعید سیبری در دهه 1870 فرار و به لندن جایی که او با دوستان انگلیسی خود به نام های سر اولیور و مارجوری واردروپ آشنا شد مهاجرت کرد و به انگلیس آورده شد.

هر دو اشتیاق به فرهنگ گرجستان داشته و بعدها این نامه توسط سر اولیور به کتابخانه های بودلین اهدا می شود.

کتابخانه های بودلین در حال حاضر تقاضانامه را دیجیتالی کرده و آن را به صورت آنلاین در دسترس علاقه مندان و عموم قرار داده است.

مارجوری واردروپ

متن نامه 

منبع :جورجین ژورنال 

الماس سبز - آدونیس هلدینگ

homebanner

اخبار سرمایه گذاری در گرجستان