↓پخش آنلاین رادیو تفلیس ↓►

گرجستان قطب انتقال انرژی به اروپا

به گزارش رادیو تفلیس و به نقل از خبرگزاری تی نیوز

معاون وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان، در پنجمین «همایش ببن المللی خزر انرژی - 2018 » در تفلیس ، گفت: کشور ما قطب انتقال انرژی از آسیای مرکزی و قفقاز جنوبی به اروپا است .
«رومئو میکائوتادزه » در این همایش که روز چهارشنبه با حضور هیات های انرژی از جمهوری اذربایجان ، گرجستان ، قزاقستان و چند کشور دیگر از حوزه دریای سیاه و بالتیک در تفلیس برگزار شد ، افزود: هدف اصلی دولت تفلیس توسعه بخش انرژی و جلب سرمایه گذاری در این حوزه است .
وی اضافه کرد: گرجستان علاقمند به گسترش دالان گازی جنوب برای انتقال گاز طبیعی فاز دوم توسعه میدان گازی شاه دنیز جمهوری آذربایجان به اروپا است .
این مقام گرجی، با اشاره به اینکه گرجستان کشور مهمی در ترانزیت و محل عبور دالان های انرژی بزرگی است ، اظهار داشت : تفلیس علاقمند به انتقال گاز طبیعی ترکمنستان از طریق دالان ترانس خزر به اروپا است .
معاون وزیر اقتصاد گرجستان، همچنین حمایت کشورش از پروژه ' جریان سفید ' شامل انتقال گاز طبیعی جمهوری آذربایجان از طریق خاک گرجستان و بستر دریای سیاه به اوکراین برای تامین امنیت انرژی اروپا را اعلام کرد .
طرح ' جریان سفید ' از سوی اوکراین با هدف جایگزینی واردات گاز طبیعی از روسیه مطرح می شود .

جمهوری آذربایجان تمام نیاز گرجستان به گاز طبیعی را تامین می کند.

میکائوتادزه ، بخش دیگر سخنانش ، گفت : جمهوری آذربایجان در سال 2019 می تواند تقاضای گرجستان به گاز طبیعی را بطور کامل تامین کند .
گرجستان در سال جاری میلادی از واردات گاز طبیعی از روسیه خودداری کرد و مجموع تقاضای این کشور به گاز طبیعی در سال 2018 میلادی دو میلیارد و 689 میلیون متر مکعب است که 99.65 درصد آن را از جمهوری آذربایجان وارد می کند .


« آذر محمداف » رئیس شرکت گاز گرجستان ' SOCAR Georgia Gas ' وابسته به شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان (سوکار ) نیز در این همایش بین المللی گفت: این شرکت در سال جاری برای تعمیر شبکه توزیع گاز گرجستان هفت میلیون لاری سرمایه گذاری خواهد کرد .
وی افزود: شرکت گاز گرجستان ، تعهدات سرمایه گذاری خود در گرجستان را بطور کامل اجرا کرده ولی این به ان معنی نیست که ما سرمایه گذاری در این کشور را متوقف می کنیم بلکه علاقمند به اجرای پروژه های اقتصادی با تفلیس هستیم .

الماس سبز - آدونیس هلدینگ

homebanner

اخبار سرمایه گذاری در گرجستان