↓پخش آنلاین رادیو تفلیس ↓►

افزایش ۲۸ درصدی گردش تجاری بین ایران و گرجستان

2179330 327

 به گزارش رادیو تفلیس و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما

معاون اول نخست‌وزیر گرجستان گفت: براساس آمار موجود در یک سال گذشته،​­ ۱۸۱ میلیون دلار گردش تجاری بین دو کشور اعلام شده که نسبت به مدت مشابه افزایش ۲۸ درصدی را نشان می‌دهد

به گزارش خبرگزاری صداوسیما از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی؛​­ دیمیتری کومسیشویلی معاون اول
نخست‌وزیر و وزیر اقتصاد گرجستان و هیئت همراه در دیدار با عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با ­ابراز خرسندی از برگزاری این جلسه و حضور در ایران با بیان اینکه در صورت راه‌اندازی کامل کریدور روابط تجاری بین کشورها تا حد چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد اظهار داشت: توسعه کریدورها مسئله بسیار مهمی برای گرجستان به شمار رفته که ایران در این حوزه برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است.
وی با تأکید براینکه قطعا توسعه کریدورها بین ۲ کشور برای ایران و گرجستان منافع بسیاری خواهد داشت گفت: درحال حاضر روابط موجود بین ۲ کشور خوب و مناسب بوده و هر طرح و اقدام دیگری باعث ایجاد انگیزه در افزایش مراودات خواهد شد.
این مقام مسئول با اشاره به اهمیت بالای ایجاد مسیر مناسب بین آسیا و خلیج فارس افزود: از احداث و تکمیل راه‌ آهن آستارا بسیار خرسند بوده و امید داریم تا با بهره‌برداری هرچه سریعتر از این طرح همه ­سیستم‌ها به این خط بین‌المللی متصل و کریدور ریلی مذکور راه‌اندازی شود.
معاون اول نخست‌وزیر گرجستان با بیان اینکه در صورت راه‌اندازی کامل این کریدور روابط تجاری بین کشورها
تا حد چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد گفت: براساس آمار موجود در­یک ­سال گذشته ۱۸۱ میلیون دلار گردش تجاری بین ۲ کشور اعلام شده که نسبت به مدت مشابه افزایش ۲۸ درصدی را نشان می‌دهد.
وزیر اقتصاد قسمت عمده این مبادلات تجاری را در حوزه حمل و نقلی اعلام کرد و افزود: درحال حاضر هفته‌ای ۳۱ پرواز بین ایران و گرجستان انجام شده که تمایل داریم این آمار در ایام تابستان به سه برابر افزایش پیدا کند.
به گفته وی در­یک سال گذشته ۳۶۶ هزار و در سه ماهه نخست سال جاری حدود یکصد هزار ایرانی به گرجستان سفر کرده‌اند.
معاون اول نخست‌وزیر گرجستان ضمن ابراز تمایل برای گسترش هرچه بیشتر و سریع‌تر کریدورهای ایران – ترکیه – آذربایجان و گرجستان اظهار داشت: توسعه روابط بانکی و بخش‌های سرمایه‌گذاری از دیگر موارد مورد توجه ما در روابط بین ۲ کشور است چراکه در حال حاضر سرمایه‌گذاری کلان و قابل توجهی بین ایران و گرجستان وجود ندارد.
وزیر اقتصاد گرجستان همچنین نسبت به همکاری برای ایجاد نمایندگی‌های قوی ایران در حوزه‌های لجستیک و پتروشیمی در بنادر دریای سیاه اعلام آمادگی کرد و افزود: معتقدیم ایران از طریق آذربایجان یا ارمنستان می‌تواند مسیر خوبی برای ارائه منابع گازی و نفتی باشد.
این مقام مسئول درخصوص طرح بندر آناکلیا واقع در گرجستان گفت: این طرح­­ که می تواند توزیع‌کننده خوبی در حوزه دریای سیاه باشد درحال حاضر دارای ظرفیت ۹ میلیون تنی است که باید به ۱۰۰ میلیون تن افزایش یابد، مسئله‌ای که برای تحقق نیاز به توسعه کریدرو و بندر دارد.
به گفته وی درصورتی که این بندر در شرایط فعالیتی مناسبی قرار بگیرد راه آهن گرجستان نیز تکمیل و ظرفیت عبور کالا تا سه برابر افزایش می‌یابد.

الماس سبز - آدونیس هلدینگ

homebanner

اخبار سرمایه گذاری در گرجستان