↓پخش آنلاین رادیو تفلیس ↓►

معاون اول نخست وزیر گرجستان با ظریف دیدار کرد

به گزارش رادیو تفلیس و به نقل از خبرگزاری تی نیوز


«دیمیتری کومیشویلی» معاون اول نخست وزیر و وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان پیش از ظهر امروز با محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه دیدار و در خصوص همکاری های دو جانبه به ویژه اقتصادی گفت‌وگو کرد.

در این ملاقات ظریف با تشریح ظرفیت های بالای اقتصادی کشورمان بر توسعه بیشتر همکاری های اقتصادی بین ایران و گرجستان تاکید کرد.

معاون اول نخست وزیر گرجستان نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمهوری اسلامی ایران گفت : مناسبات ایران و گرجستان دوستانه و رو به گسترش است و طرح های زیادی در گرجستان وجود دارد که شرکت‌های ایرانی قادر هستند در آنها مشارکت کنند و مقامات گرجستان از حضور شرکت های ایرانی استقبال می کنند.

طرفین در ادامه درخصوص همکاری در زمینه های ترانزیت، همکاری بین کشورهای منطقه جهت ایجاد کریدور حمل و نقل، بررسی راه‌های توسعه همکاری های بانکی، انرژی، گردشگری و حل مشکلات و موانع بر سر راه توسعه همکاری ها گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

همچنین وزیر اقتصاد کشورمان امروز در دیدار با معاون نخست‌وزیر و وزیر اقتصاد و توسعه پایدار جمهوری گرجستان گفت: ایران در زمینه های بانکی، تبادل الکترونیکی گمرکی، بیمه های اتکایی، توریسم، تبادل انرژی برق و کشت فراسرزمینی آمادگی همکاری با گرجستان را دارد.
مسعود کرباسیان در این دیدار، با بیان این مطلب اظهارداشت: اصلی ترین موضوع همکاری های دو کشور که باید در اولویت قرار بگیرد، مسایل بانکی است و ایران آمادگی تاسیس شعبه بانکی در جمهوری گرجستان را دارد.
وی تصریح کرد: حل مسایل بانکی، به توسعه روابط تجاری و اقتصادی دو کشور کمک بسیار زیادی خواهد کرد. وزیر اقتصاد کشورمان در ادامه ضمن ابراز خرسندی از روند رو به رشد همکاری های اقتصادی دوجانبه گفت: ایران در زمینه های تبادل الکترونیکی گمرکی، بیمه های اتکایی، توریسم، تبادل انرژی برق و کشت فراسرزمینی آمادگی همکاری با گرجستان را دارد.
وی همچنین با بیان اینکه با برخی کشورها در زمینه کشت فرا سرزمینی همکاری داریم، گفت: ما در برخی محصولات کشاورزی به خودکفایی رسیده و تراز غذایی مان مثبت است اما در خصوص کشت فراسرزمینی در گرجستان آمادگی داریم.
وزیر اقتصاد کشورمان خاطرنشان کرد: در طرح توسعه خط آهن شمال- جنوب، اتصال کل کشور به این خط از جمله برنامه های دولت بود که با تکمیل قطعه 160 کیلومتری رشت- آستارا، کل کشور به راه آهن شمال- جنوب متصل خواهد شد.
کرباسیان در ادامه با اشاره به درآمد یکصد میلیارد دلاری کشور از محل صادرات در سال گذشته گفت: بر اساس اعلام صندوق بین المللی پول، ذخایر ارزی کشور 108 میلیارد دلار است. وی همچنین میزان خصوصی سازی از آغاز بکار دولت تدبیر و امید را معادل خصوصی سازی انجام شده طی 10 سال گذشته اعلام کرد و افزود: 900 واحد صنعتی در اختیار دولت را امسال واگذار خواهیم کرد.
در ادامه این دیدار، "کومسیشویلی" معاون نخست وزیر و وزیر اقتصاد و توسعه پایدار جمهوری گرجستان با ارایه اطلاعاتی در خصوص همکاری های مشترک اقتصادی با کشورمان، آمادگی گرجستان را برای توسعه هر چه بیشتر روابط تجاری و اقتصادی دوجانبه اعلام کرد.
وی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این دیدار گفت: از سال 2015 ملاقاتهای مهمی بین مسئولان دو کشور از جمله دیدار نخست وزیر گرجستان با رئیس جمهور و معاون اول رئیس جمهور ایران صورت گرفته است که این موضوع حکایت از اراده جدی سیاسی تهران- تفلیس برای توسعه روابط در همه حوزه ها دارد.
"کومسیشویلی" با اشاره به پیشرفت بسیار مطلوب مناسبات تجاری دو کشور ایران و جمهوری گرجستان اظهار داشت: انجام 31 پرواز هفتگی بین دو کشور در سال گذشته حاکی از پتانسیل بالای اقتصاد گردشگردی و همکاری های تجاری دو کشور است.
وی افزود: بازار سرمایه و فعالیت بورس گرجستان در مقایسه با بورس ایران بسیار کوچک است و ما خواستار انتقال تجربیات ایران و استفاده از آن در توسعه ظرفیت های بازار در سرمایه کشورمان هستیم.
گفتنی است، بر اساس آمار گمرک ایران، حجم مبادلات تجاری ایران و گرجستان 156 میلیون و 665 هزار دلار بود که از این رقم 90 میلیون و 85 هزار دلار شامل صادرات ایران به گرجستان و 65 میلیون و 680 هزار دلار مربوط به واردات ایران از جمهوری گرجستان بود.

الماس سبز - آدونیس هلدینگ

homebanner

اخبار سرمایه گذاری در گرجستان