↓پخش آنلاین رادیو تفلیس ↓►

بازسازی روستای متروکه و قرون وسطایی موتسو در خوسورتی رو به پایان است


مدیر آژانس ملی حفاظت از میراث فرهنگی، نیکولز آنتیدزه گفت : کارهای بازسازی و تعمیر روستای تاریخی موتسو  (Musto) واقع در منطقه (khevsureti) در شرق گرجستان رو به اتمام است .

این روستا تقریبا در حدود یک قرن پیش رها شده است ، اما خانه های قدیمی و قلعه ها تا امروز حفظ شده اند. برج زیبا و تنهایی که در میان کوه های سنگی دیده می شود، یکی از بقایای به جا مانده در این منطقه است.

با توجه به افسانه ها این روستا توسط پنج برادر ساخته شده.

افتتاح هتل و مهمانخانه ها پس از اتمام مراحل بازسازی شهر Mutso برنامه ریزی شده است .  شهر قلعه ای واقع در این منطقه نیز از اهمیت بسیاری در گرجستان برخوردار است. همانطور که گزارش شده، شهر قرون وسطایی قلعه و معماری منحصر به فرد آن دیگر تحت تخریب نیست .

به نظر می رسد بازسازی آثار تا تابستان امسال تمام شود. طبق گفته مدیر آژانس ملی حفاظت از میراث فرهنگی، نیکولز آنتیدزه، در این مرحله جهت بازسازی این روستا تنها احتیاجات زیرساختی اولیه مورد نیاز است ، اما باز شدن هتل های خانوادگی جهت رفاه بیشتر گردشگران و بازدیدکنندگان خارجی نیاز به برنامه ریزی بیشتر دارد . 


وی افزود فقط پنج کلبه، یک آمبولانس و دفتر اصلی در موتسو وجود دارد. اما هنگامی که کارهای بازسازی تکمیل شود، ما قطعا هتل ها و خوابگاه هایی  را برای گردشگران  در Mutso ترتیب خواهیم داد.


علاوه بر این، یک کافه در Mutso وجود دارد که توسط ساکنین محلی باز شده است. بسیاری از گردشگران نیز از Tusheti (منطقه تاریخی در شمال غربی گرجستان)  از این کافه دیدن می کنند


به گفته وی، سیستم های ارتباطی از جمله : دکلهای تلفن شرکت "گلوبال"، نیروگاه برق آبی و سیستم برق در این منطقه نصب شده است.

بر طبق گفته آنتیدزه، بازسازی Mutso هنوز به پایان نرسیده است و سه ساختمان از جمله یک برج نیاز به بازسازی دارد.


امسال تمام مراحل تکمیل خواهد شد. تصور می کنیم که همه چیز تا تابستان انجام خواهد شد. ما بازسازی را از سال 2014 آغاز کردیم که رو به اتمام است اما سه ساختمان از جمله یک برج در روستا، جایی است که کارهای بازسازی هنوز در حال انجام است.  پس از اتمام کارهای بازسازی، ما قصد داریم مراکز بازدید و موزه ها را باز گشایی کنیم. همه این موارد تا سال آینده تکمیل خواهد شد. 


وی افزود حفاظت از ایمنی گردشگران برای ما بسیار مهم است، زیرا Mutso یک شهر قلعه ای واقع در زمین دشوار است و امنیت بازدید کنندگان و گردشگران در سایت اولویت ماست . 


منبع :جورجین ژورنال

الماس سبز - آدونیس هلدینگ

homebanner

اخبار سرمایه گذاری در گرجستان