↓پخش آنلاین رادیو تفلیس ↓►

جزئیات دیدار جهانگیری و رییس جمهور آذربایجان

به گزارش رادیو تفلیس به نقل از اینتر پرس، معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به همکاری های خوب تهران - باکو در سطح دوجانبه، منطقه ای و بین المللی،تاکید کرد: دو کشور باید در این منطقه حساس برای تامین امنیت و مقابله با گروه های افراطی و تروریستی بیش از پیش همکاری کنند.

"اسحاق جهانگیری" شب گذشته در دیدار با رییس جمهوری آذربایجان اظهار داشت: امیدواریم با برگزاری اجلاس سه جانبه ایران، آذربایجان و ترکیه سه کشور بتوانند موانع پیش روی توسعه همکاری ها را هرچه سریع تر مرتفع کنند.

جهانگیری با اشاره به تلاش دو کشور برای احداث کریدوری که منجر به اتصال دریای سیاه به خلیج فارس می شود، گفت: این مسیر جدید می تواند همکاری های منطقه ای میان گرجستان، آذربایجان و ایران را تقویت کند.
معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه مسیر راه آهن رشت - آستارا - باکو در حال تکمیل است، تاکید کرد: تاکنون برای این طرح اعتبارات بسیاری هزینه شده است و امیدواریم تا پیش از سفر رئیس جمهوری آذربایجان به تهران این مسیر ریلی تکمیل شود.

جهانگیری با تشریح برنامه های ایجاد این خط راه آهن اظهار امیدواری کرد با سفر وزیر اقتصاد و دارایی ایران به عنوان رئیس کمیسیون مشترک دو کشور به آذربایجان در هفته آینده برنامه های خوبی برای پیشبرد مناسبات فی مابین تنظیم شود.

معاون اول رئیس جمهوری سپس با اشاره به این که گروه های تروریستی و تکفیری در منطقه به ویژه کشورهای عراق و سوریه بحران جدی ایجاد کرده بودند، گفت: در حال حاضر و با هماهنگی کشورهای منطقه این مساله متوقف شده و امیدواریم بتوانیم آرامش را به منظور ایجاد آسایش و رفاه مردم منطقه برقرار کنیم و کشورهای اسلامی را از این بلیه بسیار خطرناک که قدرت های جهانی برای منطقه به ارمغان آوردند، رهایی بخشیم.

وی با اشاره به این که سفر آتی رئیس جمهوری آذربایجان به تهران منجر به تقویت و همکاری های دوجانبه، منطقه ای و بین اللملی خواهد شد، زمینه ظرفیت های صنعتی دو کشو را یادآور شده و اظهار امیدواری کرد این سفر با موفقیت انجام شود.

"الهام علی اف" رئیس جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار با اشاره به دیدگاه های مشترک دو کشور برای توسعه روابط دوجانبه و مقابله با تروریسم و افراطی گری گفت: امروز خوشحال هستیم که زمینه استقرار داعش در منطقه از بین رفته است و نیروهای امنیتی دو کشور باید در این زمینه بیش از پیش فعال باشند.

رئیس جمهوری آذربایجان با اشاره به سفر آتی خود به تهران گفت: این سفر دومین سفر من به کشور زیبای ایران در سال جاری است و امیدوارم نشست سه جانبه میان رییسان جمهوری ایران، آذربایجان و روسیه موفقیت آمیز برگزار شود.

علی اف، با بیان این که راه آهن رشت - آستارا - باکو می تواند تحول مهمی در توسعه روابط منطقه ایجاد کند از علاقه مندی کشورهای اروپایی نظیر اوکراین و لهستان برای استفاده از چنین طرحی به منظور صادرات کالا به ایران و منطقه خلیج فارس اشاره کرد و اقدامات کشورش در جهت توسعه این خط ریلی را برشمرد.

وی همچنین اظهار نمود که: همکاری های سه جانبه میان سه کشور ایران، ترکیه و آذربایجان نیز می تواند به تامین امنیت و توسعه اقتصادی کمک کند.

در آخر رئیس جمهوری آذربایجان، علاقه مندی کشورش برای توسعه روابط صنعتی با ایران را یادآور شد و گفت: هم اکنون سایت تولید خودرو که توسط شرکت ایران خودرو در آذربایجان احداث شده به مرحله بهره برداری رسیده و تولیدات آن در روزهای آینده در بازار آذربایجان عرضه خواهد شد.

الماس سبز - آدونیس هلدینگ

homebanner

اخبار سرمایه گذاری در گرجستان