↓پخش آنلاین رادیو تفلیس ↓►

بازار نشر گرجستان و گردش مالی ۱۸ میلیاردی با ۵۵ ناشر

به گزارش رادیو تفلیس، بر اساس اعلام مسئولان نمایشگاه کتاب فرانکفورت، کشور گرجستان در سال آینده میهمان ویژه این نمایشگاه خواهد بود و امسال نیز در نشستی رسمی نماد این نمایشگاه به عنوان میهمان ویژه به نماینده این کشور تقدیم شد.

همین موضوع شاید نگاهی به صنعت چاپ و نشر کتاب در این کشور را جالب کند.

بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی مرکز بین‌المللی کتاب گرجستان، تا سال ۲۰۱۵ نزدیک به ۱۰۰ موسسه انتشاراتی در این کشور به ثبت رسیده است که نزدیک به ۵۵ موسسه از میان آنها در حال حاضر فعال است.

از این تعداد موسسه ۸۲ درصد موسسات نشر کوچک و ۱۸ درصد نیز موسسات نشر متوسط و بزرگ را شامل می‌شوند.

مجموع عناوین کتاب‌های منتشر شده در این کشور در سال ۲۰۱۵ بیش از ۱۴۹۰ عنوان بوده که بیش از هزار عنوان آن با چاپ نخست و نزدیک به ۴۶۰ عنوان نیز به صورت تجدید چاپ منتشر شده است.

نکته قابل توجه در این گزارش معرفی ۱۰ ناشر برتر این کشور است که یکی از آنها با عنوان «palitral» به تنهایی ۲۷ درصد از سرانه نشر کتاب در این کشور را بر عهده دارد که بیشترین میزان مشارکت و سهم یک ناشر در این کشور به شمار می‌رود و می‌توان از آن به بنیه ضعیف ناشران این کشور برای انتشار کتاب در طول یک سال تعبیر کرد.

بیشترین شمارگان انتشار یک کتاب در فاصله سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ در این کشور ۷۵۰۰ نسخه و در کمترین حالت ۱۰۰ نسخه را در برگرفته است.

طبق این گزارش گردش مالی فروش کتاب در این کشور طی سال ۲۰۱۵  بیش از ۱۰۷۰۷۰۰۰  لاری(واحد پول گرجستان) بوده است که با احتساب تقریبی قیمت هر لاری معادل ۱۷۰۰ تومان رقمی بالغ بر ۱۸ میلیارد تومان را شامل می‌شود، همچنین از میان انواع کارهای تولید شده در این کشور، ۴۵ درصد آثار ادبی و رمان را شامل می‌شود،۲۰ درصد آثار دانشگاهی، یازده درصد ادبیات کودکان، دو درصد کتابهای درسی مدرسه، ۹ درصد کتابهای دانشگاهی، ۰.۱ درصد کتابهای عکس، یک درصد کتابهای دینی و باقی را نیز سایر حوزه‌ها شامل می‌شود.

در بازار ترجمه نیز، این کشور در سال ۲۰۱۵ بیشترین سهم را به آثار انگلیسی زبان داده است به طوری که ۶۵ درصد از آثار ترجمه شده در این کشور از زبان انگلیسی به گرجی ترجمه شده است. پس از آن زبان‌های آلمانی و فرانسه و روسی قرار دارند و ترکیه و یونان نیز در رتبه‌های دیگر قرار دارند.

جالب اینکه کشورهای عرب زبان، سهمی دو درصدی از بازار ترجمه این کشور را به دست آورده‌اند.

الماس سبز - آدونیس هلدینگ

homebanner

اخبار سرمایه گذاری در گرجستان