↓پخش آنلاین رادیو تفلیس ↓►

گرجستان مناسبت ترین مسیر صادرات کالاهای ایرانی به اروپا

n82691232 71918301

به گزارش رادیو تفلیس، به نقل از اینتر پرس، علی ربیعی رئیس ایرانی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و گرجستان، که در راس یک هیات اقتصادی برای شرکت در این اجلاس به تفلیس سفر کرده است، امروز (سه شنبه) با حضور «گیورگی گاخاریا» وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان و هیات های اقتصادی هر دو کشور در جلسه کمسیون مشترک اقتصادی ایران و گرجستان گفت: تولید مشترک برخی کالاهای صادراتی مورد دیگری است باید به آن توجه ای ویژه ای داشته باشیم، ایران مزیت های زیادی در بخش معدن دارد ، همچنین شرکت های مصالح ساختمانی زیادی در ایران وجود دارند که مایل به فعالیت در گرجستان هستند، برای توسعه همکاری میان ایران و گرجستان هر دو کشور اعم از مسئولان دولتی و بخش خصوصی باید مدام دنبال راهکارهای جدید باشیم.

وی اظهار داشت که در راستای بهبود روبط اقتصادی دوکشور قرار است رئیس هلدینگ غدیر ایران تا دو ماه آینده به گرجستان سفر کند.

ربیعی اعلام کرد: نمایندگان همه وزارتخانه های اقتصادی ایران، شامل وزارت دارایی و سازمان سرمایه گذاری، وزارت نیرو، وزارت کشاورزی و وزارت نفت در این اجلاس حضور دارند، تا پیگیر مسائل مربوط به حوزه های خود در این اجلاس باشند، همچنین از شهرداری تهران هم که خواهر خوانده تفلیس است در این اجلاس حضور دارند، تا بعد فرهنگی همکاری های دو کشور فراموش نشود. 

وی افزود: با توجه به تعداد زیاد گردشگران ایرانی به گرجستان پیشنهاد کردیم یک تفاهمنامه گردشگری جداگانه بین ایران و گرجستان در آینده نزدیک امضا شود و شرکت هواپیمایی ماهان نیز در این مورد برای جابجایی مسافران اعلام آمادگی کرده است، جمهوری اسلامی ایران از همان بدو استقلال گرجستان این کشور را به رسمیت شناخت و تاکنون روابط دو کشور بدون هیچ تنش سیاسی در بالاترین سطح ادامه دارد.

ربیعی، «گیورگی گاخاریا» وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان را معمار روابط اقتصادی ایران و گرجستان معرفی کرد و گفت: در آینده نزدیک شاهد دیدار رئیس جمهوری ایران از گرجستان خواهیم بود.
انسجام و ثبات گرجستان برای شرکای تجاری آینده روشنی را ترسیم می کند.

وی با اشاره به نقش ایران در ایجاد ثبات در منطقه و صلح جهانی، اظهار داشت: نقش ایران در این زمینه برای هیچکس پوشیده نیست و اروپایی ها و حتی آمریکایی ها بر آن صحه می گذارند، برای مثال ایران به ثبات افغانستان و سودان کمک می کند و فقط سه میلیون نفر از اتباع افغانستان در این اسکان داده شده اند و امسال 500 هزار کودک افغانستانی در مدارس ایران ثبت نام شدند، همچنین دو میلیون فرصت شغلی ایران در اختیار افغانستانی ها است و این کمک بزرگی به منطقه و ثبات منطقه است.

ششمین اجلاس روسای کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و گرجستان که از روز گذشته شروع شده است، امروز پس از امضای پروتکل همکاری بین دو کشور به کار خود پایان خواهد داد.

الماس سبز - آدونیس هلدینگ

homebanner

اخبار سرمایه گذاری در گرجستان