↓پخش آنلاین رادیو تفلیس ↓►

ششمین نشست کمیسیون مشترک جمهوری اسلامی ایران و گرجستان

به گزارش رادیو تفلیس، ششمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و گرجستان در تاریخ ۱۷ و۱۸ مهرماه برابربا 10-9 اکتبر سال جاری در تفلیس برگزار می شود. 

ریاست هیات ایرانی را جناب آقای "علی ربیعی" وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی کشورمان و ریاست هیات گرجی را نیز جناب "آقای گئورگی گاخاریا" وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان بر عهده خواهند داشت.

تاکنون پنج کمیسیون مشترک میان ایران و گرجستان برگزار شده و زمینه فعالیت های دو کشور بتدریج مشخص تر شده است. در نشست ششم در قالب چهار گروه : حمل و نقل و زیر ساخت، سرمایه گذاری و توسعه تجاری و کشاورزی، انرژی شامل نفت، گاز و برق و همچنین گروه فرهنگی، اجتماعی و بهداشتی، علاوه بر ارزیابی میزان پیشرفت توافقات قبلی دو کشور، برنامه های جدید و راهکارهای لازم برای جهش در ارتقائ مناسبات و تحقق اهداف اقتصادی دو کشور بررسی و یادداشت تفاهمی میان دو کشور به امضا خواهد رسید.

طی دو روز کمیسیون مشترک قراراست موضوعات مربوط به همکاری در زمینه انرژی، کشاورزی، حمل و نقل، ارتباطات و فناوری، همکاری های اعتباری و بانکی، تجاری، گمرکی، آموزشی، علمی و فرهنگی، ورزشی، گردشگری، بهداشت و محیط زیست مورد مذاکره و برنامه های مشترک مورد توافق قرار گیرد.

با گذشت دو سال از کمیسیون پنجم، مشاهده می شود برخی از توافقات موردنظر به مرحله اجرا درآمده و برخی دیگر همچنان نیازمند توجه و تعقیب جدی دو کشور می باشد.
همزمان با برگزاری اجلاس یادشده میان دو بخش دولتی، هیات تجاری سی نفره اتاق مشترک ایران و گرجستان از مجموعه اتاق بازرگانی، صنایع، کشاورزی و معدن ایران با هیاتی از بخش خصوصی گرجستان که توسط اتاق بازرگانی و صنایع گرجستان هدایت می شود، در خصوص بهره برداری از فرصت های مناسب و برنامه های مشترک و به منظور یافتن شرکای مناسب تجاری و سرمایه گذاری با یگدیگر مذاکره خواهند نمود.

امید است با توجه به ظرفیت بالای دو کشور در حوزه های مختلف خدمات و تولیدات کشاورزی و صنعتی، سرمایه گذاری و فن آوری ها و حسن روابط دو کشور، برای بهره مندی هر چه بیشتر از ظرفیت هایی که بخش مهمی از آن هنوز مورد بهره برداری قرار تگرفته است، شاهد توسعه هم جانبه مناسبات این دو همسایه بدون مرز باشیم.

الماس سبز - آدونیس هلدینگ

homebanner

اخبار سرمایه گذاری در گرجستان