↓پخش آنلاین رادیو تفلیس ↓►

متسختا

on Posted in شهرهای گرجستان

متسختا

 

1

 

متسختا (به گرجی: მცხეთა) پایتخت پادشاهی گرجستان شرقی، در ایالت شیدا کارتلی واقع شده است. متسختا از شهر های قدیمی گرجستان است. بنای آن در نیمه ی دوم هزاره ی اول پیش از میلاد حضرت عیسی (ع) نهاده شده است.

 

063-P1070448


اکنون این شهر در نوار باریکی در طول ساحل رود متکواری و آراگوی کشیده شده و تقریبا به طول کامل توسط کوهستان ها، احاطه شده است. در دوره های گذشته این شهر به استحکامات و ساختمان های پیوسته ای متصل بود که تا دامنه ی کوه های اطراف کشیده می شد و بر روی هم با پایتخت، مرکز دولتی بزرگی را تشکیل می دادند.

 

1024px-Jvari 12august2009
دوره ی رشد متسختا از قرن های اولیه ی عصر مسیحیت آغاز و تا قرن ششم میلادی ادامه یافته است. پس از انتقال پایتخت به تفلیس در قرن 6 میلادی، متسختا با کلیساهای متعدد و کلیساهای جامعی که بعد ها در آنجا ساخته می شود، به عنوان مرکز دینی کشور باقی می ماند.

 

800px-Gamsakhurdia street Mtskheta. Photo A. Muhranoff 2011

 

متسختای امروز با آثار معماری و باستانی ارزشمند خود همچون یک موزه است. کاوش هایی که در شهر و پیرامون آن صورت گرفته آثار ارزشمندی از نمونه های فرهنگ مادی هزاره ی اول پیش از میلاد حضرت عیسی (ع) تا قرن های 1 تا 6 میلادی را در بر می گیرد.

 

1024px-Mountain rivers

 

بررسی محل ها، ساختمان های مسکونی و بناهای مربوط به آن و همچنین ظروف متعدد خانگی و جواهرات، نشان دهنده ی شکوفایی تاریخ تمدن شهر است. متسختا همچنین به عنوان یکی از مراکز مهم آثار معماری باستانی گرجستان شناخته می شود. هنگام ورود به شهر از شمال از طریق جاده یا از غرب از طریق راه آهن، معبد جواری که در بالای صخره ای کوهستانی که درست در روبه روی بلوک هی مسکونی در محل تلاقی دو رود قرار دارد خود نمایی می کند. معبد جواری یکی از ارزشمندترین آثار معماری باستانی گرجستان است (64 تا 585 میلادی). این بنا قدیمی ترین نمونه ی ساختمان های گنبدی است. ساختمان صومعه چنان به نظر می رسد که از درون صخره، به سوی قله ی مخروطی آن بیرون آمده است. جواری به ویژه هنگام شب در زیر تابش نورافکن ها زیباتر دیده می شود.

 

download


درست در مرکز متسختا، کلیسای جامع «سوتیتسخولی» قرار دارد که در آغاز سده ی 11 میلادی توسط معمار گرجی، آرساکیدزه ساخته شده است. این بنای عظیم به سبب معماری بسیار زیبا و ارزشمند خود و ترکیب قطعات حجاری های هنرمندانه روی سنگ قابل توجه بسیار است.

 

download 1


درفاصله کم ازاسوتیتس خولی، صومعه ی سامتاورو، یکی دیگر از نمونه های برجسته ی معماری همان عصر قرار دارد. هنگام نزدیک شدن به مستختا در طول جاده ی نظامی گرجستان ستون سنگی بلندی در ساحل رو به روی آراگوی، در سمت چپ قرار دارد. این ستون یادبود در محل مرگ ایلیا چاوچاوادزه، مشهورترین نویسنده و اندیشمند گرجستان سربرافراشته است. جمعیت این شهر در سال 2006 برابر با 19423 تن بوده است.

 

Jvari Church view


ترکیب اصلی اقتصادی این منطقه کشاورزی، باغداری و پرورش گوسفند می باشد که این فعالیت آخر، در مناطق مرتفع تیانتی، توشتی و کازبگی صورت می گیرد. جاده های نظامی گرجستان از این منطقه یعنی از میان تفلیس و مرز با فدراسیون روسیه می گذرد. این منطقه با توجه به بسته بود مسیر آبخازیا مهم ترین کانال تردد جاده ای گرجستان و روسیه می باشد.

 

jvari monasteri

 

بیشترین صنایع این منطقه در متسختا و توشتی قرار دارد. ضمن اینکه پیست های اسکی در بخش گودائوری این منطقه واقع می باشد. نرخ بیکاری در این منطقه 6 درصد گزارش شده است

 

Svetitskhoveli Orthodox Cathedral Mtskheta Georgia 2011

الماس سبز - آدونیس هلدینگ

homebanner