↓پخش آنلاین رادیو تفلیس ↓►

گوری

on Posted in شهرهای گرجستان

گوری

 

gori hotel de ville georgia photos

 

گوری (به گرجی: გორი) شهری صنعتی در ایالت شیدا کارتلی گرجستان است و توسط یکی از بزرگترین شاهان گرجستان به نام داوید چهارم (1089-1125) بنیاد گذاشته شده است.


گوری از سال 1801 به عنوان نقطه شهری شناخته میشود. اهمیت اقتصادی این شهر از سال 1872 پس از ساخت راه آهن تفلیس - پوتی افزایش یافت پیش از انقلاب بزرگ، هیچ گونه صنایعی در شهر وجود نداشت و فقط صنایع دستی و بازرگانی فعالیت عمده را در کنار کشاورزی تشکیل میداد. در سال 1920 قسمتهای زیادی از شهر گوری در اثر زلزله از بین رفت، اما در سال 1226 از نو ساخته شد و جمعیت آن به سرعت افزایش یافت و به 10000 تن رسید.

گوری معاصر مساحتی حدود 800 هکتار را در دو سوی ساحل رودهای متکواری و لیاخوی تشکیل میدهد. موقعیت جغرافیایی آن به عنوان محل تلاقی راهها و دارا بودن اقلیم مناسب، تاثیر بسیار زیادی در شهر داشته است. در چهل سال گذشته جمعیت آن پنج برابر شده است. گوری را قلب ایالت شیدا کارتلی به شمار میآورند. راههای ارتباطی که نقاط مختلف را به هم متصل میکنند در این شهر یکدیگر را قطع میکنند.

گوری محل تلاقی راه آهن قفقاز جنوبی بوده و دارای ایستگاه راه آهن است. از این نقطه شاخهای از راه آهن و جاده به تسخینوالی به سوی شمال کشیده شده است. علاوه بر آن از گوری شاهراهی به سوی دره آتنی میرود.

 

gori-georgia-2


گوری یک شهر صنعتی است. اکثریت جمعیت آن را کارکنان بخش صنعتی تشکیل میدهند که در صنایع و ساختمان و حمل و نقل اشتغال دارند. در ساحل راست رود لیاخوی، کارخانه نساجی فعالیت دارد که از سال 1945 تاسیس شده است. کارخانه کنسرو سازی و شراب سازی گوری، جزو کارخانههای معتبر مواد غذایی گرجستان به شمار میروند. کمپوت میوه تولیدی این کارخانه در تمام منطقه و خارج از مرزهای کشور از شهرت زیادی برخوردار است. گوری یکی از مراکز مهم تولید میوه گرجستان است.


دژی قرون وسطایی به نام گوریس تسیخه (به گرجی: გორის ციხე) بر این شهر مشرف است.

صومعه سیونی یکی از آثار بسیار معروف معماری قرن هفتم میلادی گرجستان است که در نزدیکی روستای آتنی قرار دارد. در این معبد نقاشیهای دیواری که به قرن دهم میلادی تعلق دارد، بسیار معروف است.

ژوزف استالین در این شهر به دنیا آمده بود و تا سال 1894 در آن جا زندگی میکرد. خانه استالین به موزه تبدیل شده است و همچنین مجسمه بزرگی از استالین در شهر گوری ساخته شده بود که تا چندی پیش نیز پابرجا بود.

ژوزف استالین رهبر و سیاستمدار کمونیست شوروی، که از اواسط دهه 20 تا مرگش در 1953 رهبر عملی حزب کمونیست اتحاد شوروی، و در نتیجه رهبر دو فاکتوی کل این کشور بود.

 

images


یاکوب گوگباشویلی یکی از نویسندگان معروف گرجی که اولین کتاب درسی الفبای گرجی را در سال 1865 تحت عنوان «زبان مادری» (به گرجی: დედა ენა) (تلفظ: دد ان) نوشت.

الماس سبز - آدونیس هلدینگ

homebanner