↓پخش آنلاین رادیو تفلیس ↓►

سامگرلو - زمو سوانتی

on Posted in شهرهای گرجستان

سامگرلو - زمو سوانتی

 

1

 

سامگرلو-زمو سوانتی (به گرجی: სამეგრელო-ზემო სვანეთი) (تلفظ: Samegrelo-Zemo Svaneti) یکی از استانهای گرجستان است به مرکزیت زوگدیدی.

این استان از دو بخش تکیل شده است: سامگرلو و زمو سوانتی.

 

4


سامگرلو قلمرو بین رودهای اینگوری و تسخنیس تسقالی را در بر میگیرد که شامل ناحیه کوه پایهای رشته کوههای اگریسی است. آب و هوای این ناحیه گرم و مرطوب است. رودهای سامگرلو: ریونی، خوبی، اینگوری، آباشاوتخوری، عمدتا از آب باران تغذیه میشوند. در این ناحیه تعدادی دریاچه نیز وجود دارد (از جمله دریاچه پالیاستومی) که مجموعا 18 کیلومتر مربع را در بر میگیرند.

 

111111


نیروگاه آبی بسیار بزرگی به نام (اینگوری) که بزرگ ترین نیروگاه آبی قفقاز است، در این منطقه ساخته شده است. مساحت سامگرلو 4395 کیلومتر مربع است. مساحت اراضی کشاورزی آن 6.179 هزار هکتار است که 1.68 هزار هکتار آن زیر کشت است، در سامگرلو 4284 هکتار باغ میوه (پنج درصد کل باغهای گرجستان) و 1037 هکتار تاکستان وجود دارد. از شهرهای مهم این منطقه از گرجستان، زوگدیدی، پوتی و سناکی میباشد. وجود فرودگاه در این شهرها و ارتباطات راه آهن و جادهای موقعیت ممتازی رابه این منطقه از نظر ارتباطی اعطا نموده است. از طرف دیگر عملا به علت وضعیت سیاسی منطقه خود مختار آبخازیا، عملا تنها بندر مطمئن تحت نظر مستقیم دولت گرجستان بندر پوتی است. از کارخانههای مطرح این منطقه کارخانه تولید قالی در سناکی است که اکنون به علت واردات مقدار زیادی قالی از ترکیه با مشکلاتی مواجه است.

 

b948213ff0cc


بیشترین محصولات این منطقه چای و محصولات کشاورزی حارهای میباشد. منطقه آباشا به تولید مرکبات و مستیا به علت ویژگیهای جغرافیایی اش برای تولید سیب زمینی و دامداری مساعد است. از سرمایه گذاران خارجی فعال در منطقه، ترکیه و آلان در صنایع پروسه چوب میباشند.

 

dadianebis sasaxle


سوانتی در سرحدات سرشاخههای رود اینگوری قرار دارد. در قسمت مرکزی سوانتی روستاهای مولاخی، موژالی، مستیا، لاتالی، لنجری، بچو و تسخوماری قرار دارند. در این روستاها زمینهای زیر کشت در ارتفاعات بین 1200 تا 1500 متری از سطح دریا واقع شده است.

 

fd89129b3b54-x

 

مستیا مرکز این ناحیه است که از چهار روستا به نامهای: «ستی، لانچوالا، لختاقی و ولاگامی» تشکیل شده است و با شهرهای بزرگ گرجستان ارتباط هوایی دارد.

 

news 14585

 

سوانتی متشکل از مناطق کوهستانی بوده و نیز مرکز کوهنوردی قفقاز است، کوهنوردان از جاهای مختلف برای صعود به قله های معروف اوشبا، جانگا و شخارا، از رشته کوههای قفقاز مرکزی، به این ناحیه عزیمت میکنند.

 

post-19-1159951501

 

 

الماس سبز - آدونیس هلدینگ

homebanner